Sztyblety damskie – czy warto je mieć w swojej szafie?

Sztyblety damskie to rodzaj obuwia, które na stałe weszło już do szafy kobiet ceniących sobie wygodę i podążających za nowoczesnymi trendami w modzie. Historia tego modelu sięga aż IXX wieku, kiedy to królowa Wiktoria zapragnęła wygodnego obuwia umożliwiającego jej uprawianie jazdy konnej. Tak więc, sztyblety, będące obuwiem praktycznym były także od samego początku niezwykle eleganckimi butami. Sztyblety damskie to model bardzo prosty, który będzie pasował do wielu strojów.

Jaki model sztybletów wybrać?

Słowo „sztyblet” pochodzi z języka rosyjskiego (штиблет). Jak już wspomnieliśmy, modele sztybletów są tradycyjnie bardzo proste – charakteryzują się długością nieco ponad kostkę, mają płaski obcas a po bokach wszyte charakterystyczne elastyczne gumki, których zadaniem jest utrzymanie butów na nogach. Dzięki wszytym gumkom z łatwością włożymy ten rodzaj buta na naszą stopę. Sztyblety damskie cieszą się ogromną popularnością wśród kobiet niezależnie od ich wieku i stylu ubierania się, ten rodzaj obuwia bardzo łatwo wystylizować z pozostałymi częściami naszej garderoby, ale o tym za chwilę. Sztyblety kojarzą się nam zwykle z solidnie wykonanym obuwiem – są to buty zazwyczaj ze skóry, zamszu. Firmy produkujące obuwie mają w swoim asortymencie ten rodzaj butów i starają się je wykonać z najlepszych materiałów, tak aby posłużyły klientom jak najdłużej. Sztyblety dobre będą w zasadzie na każdą porę roku, szczególnie na jesień i wiosnę, gdyż stopy w nich są zakryte, ale ten rodzaj butów noszony jest chętnie i latem lub zimą, kiedy nie ma jeszcze wielkich mrozów. Modele sztybletów damskich dostępne na pantofelek24 mogą różnić się w zależności od modelu, mogą mieć spiczasty, okrągły nosek – mogą mieć dłuższą czy też krótszą cholewkę. Różni je także rodzaj materiału (zamsz, skóra, materiały skóropodobne), ale obcas pozostaje płaski. Sztyblety z wyższym obcasem to już w zasadzie nie sztyblety, tylko botki.

Jaki model wybrać dla siebie? Przede wszystkim sztyblety damskie muszą się nam podobać, musimy wybrać takie, które będą współgrać z naszymi ubraniami jeśli chodzi o styl i kolorystykę. Zwykle, choć nie jest to regułą, sztyblety damskie występują w stonowanych kolorach ziemi – od brązu, beżu po khaki i czerń. Taka kolorystyka pozwoli nam mieć pewność, że nasz wybór będzie strzałem w dziesiątkę, gdyż obuwie w tych kolorach w zasadzie pasuje do każdego stroju. Im model prostszy, tym lepszy, zresztą raczej nie spotyka się sztybletów w jakimś „przekombinowanym” modelu – sztyblety to sztybletu, wszelkie odstępstwa od budowy tego modelu sprawiają, że takie buty przestają być sztybletami. Podsumowując, dobrze jest mieć w szafie choć jedną parę sztybletów.

sztyblety damskie czarne

Do jakich strojów pasują sztyblety damskie?

Sztyblety damskie stały się tak uniwersalnym rodzajem obuwia, że pasują niemalże do każdego stroju, często też same buty podkręcają stylizację, nadają jej ciekawy wygląd. Sztyblety warto mieć w swojej garderobie, będą świetnie uzupełniały nasz strój, w którym głównym elementem są:

  • sukienki, zwłaszcza sukienki boho, długie i zwiewne,
  • spódnice; zarówno dłuższe i krótsze, zwłaszcza z falbanami, w różnych kolorach, także spódnice jeansowe,
  • eleganckie spodnie, zwłaszcza przylegające do ciała i w fasonie 7/8,
  • jeansy

Sztyblety jako obuwie stało się już klasykiem, niezmiennym w swej formie i kolorach – i ta prostota właśnie pozwoliła butom tego rodzaju wspiąć się na wyżyny stylu; pasują wszystkim paniom i do prawie wszystkiego. Sztyblety uzupełniają stylizację, dodają jej niepowtarzalnego charakteru. Niewyobrażalne dziś jest nie posiadać w swojej szafie sztybletów, butów, jak się okazuje na każdą okazję.