Wybór najlepszych sandałów trekkingowych

Letnie wędrówki po górach, podobnie jak te zimowe, wymagają odpowiedniego obuwia. To nie tylko kwestia komfortu, ale również – a może przede wszystkim – bezpieczeństwa. Jak znaleźć odpowiednie sandały trekkingowe?

Dopasowany rozmiar buta

Choć wydawać by się mogło, że to rzecz bardzo oczywista – niekiedy podczas wędrówki okazuje się, że nie do końca. Mianowicie, ogromne znaczenie ma wybór butów, które są odpowiednio dopasowane do nóg pod względem rozmiaru.

Zbyt małe – będą obcierać i powodować znaczny dyskomfort podczas chodzenia, spowalniając wyprawę i odbierając całą przyjemność ze spaceru. Dodatkowo, mogą być potencjalnie niebezpieczne – mocno obciśnięte palce stóp mogą puchnąć i odparzać się, szczególnie przy bardzo wysokich temperaturach powietrza.

Z kolei za duże sandały, o ile być może zapewnią komfort w drodze, są bardzo niebezpieczne. Gdy stopa się spoci (a tego właściwie nie sposób uniknąć w okresie letnim), będzie się ślizgać po zbyt dużej podeszwie. To może doprowadzić do poślizgnięcia się i wypadku. Nawet najlepszej jakości obuwie, jeśli nie będzie dopasowane pod względem rozmiaru, nie zapewni optymalnego komfortu oraz bezpieczeństwa w górach.

Sandały trekkingowe dopasowane do warunków

Wybór odpowiedniego obuwia letniego powinien być dobrany również pod względem potrzeb. Niektóre modele są kompletnie pozbawione wyściółki – i one szczególnie dobrze nadadzą się, gdy liczymy się z ewentualnym brodzeniem w górskich strumykach. W ten sposób, nie zniszczymy butów i nie będziemy musieli ich zdejmować podczas przeprawy (co notabene mogłoby być niebezpieczne – gdyż stopy nie byłyby odpowiednio zabezpieczone).

Dla tych, którzy nie planują przepraw przez wodę, a także wybierają się w nieco chłodniejsze rejony, lepszym wyborem są sandały z wyściółką (te tutaj). Zapewniają one idealny komfort cieplny i jednocześnie dużą wygodę użytkowania.