Koszula męska – jak dobrać właściwy rozmiar?

Właściwy dobór męskiej koszuli może wpłynąć na wygląd całej stylizacji. Odnalezienie odpowiedniego elementu ubioru jest szczególnie istotne w przypadku eleganckich strojów na wyjątkowe okazje. To, jak dobrze dopasowana będzie odzież ma również znaczenie w przypadku strojów formalnych w wielu miejscach pracy. Jednym z najważniejszych aspektów doboru koszuli jest odnalezienie właściwego rozmiaru. Jak tego dokonać?

Rozmiary koszul męskich – przewodnik

Osoby zastanawiające się nad tym, jak wybrać koszule męską, często stają przed wyzwaniem dotyczącym dopasowania odpowiedniej wielkości. Warto wiedzieć, że poszczególne firmy mogą wykorzystywać różne systemy do oznaczenia rozmiarów swoich produktów. Najczęściej stosowana metoda polega na podaniu wzrostu, jakiemu dedykowane jest dane ubranie i wielkości kołnierzyka. Dla ułatwienia dopasowania odpowiedniego modelu podaje się też fasony danych koszul. Niektórzy producenci korzystają też z oznaczeń literowych. Wówczas udostępniane są również tabele rozmiarów zawierające wszystkie wartości potrzebne do dobrania odpowiedniego modelu. Jaka powinna być odpowiednio dopasowana koszula?

Jak dopasować koszulę do własnego zapotrzebowania?

Aby cała stylizacja odpowiednio się prezentowała, nie należy zapominać o tym, żeby koszula dobrze „leżała” na noszącej ją osobie. W przypadku eleganckich modeli wkładanych w spodnie istotnym aspektem jest długość. Ważne jest to, aby materiał nie wychodził zza paska oraz nie układał się w nieestetyczne fałdy. Mankiety powinny być z kolei odrobinę dłuższe od rękawów marynarki. Zaleca się, aby spod wierzchniej warstwy odzieży wystawało kilka milimetrów materiału koszuli. Istotnym elementem jest też kołnierzyk. Poszukując odpowiedniego ubrania należy zwrócić uwagę na jego kształt i wielkość. Po zapięciu guzików powinno być możliwe włożenie za kołnierz jednego palca. Dzięki temu skóra na szyi nie będzie zgnieciona. Warto pamiętać o tym, że najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie strój z kołnierzykiem prostym. Za bardziej oficjalny uznaje się krój włoski, a wersję codzienną – kołnierzyk button down. Jak wybrać odpowiedni fason koszuli męskiej?

Fason dopasowany do rodzaju sylwetki

Jednym z najbardziej popularnych krojów koszul męskich jest regular fit. To uniwersalny fason, który może dobrze prezentować się na osobach o różnym kształcie sylwetki. Polecany jest wszystkim, którym zależy na tym, aby nie podkreślać krągłości ciała i aby materiał nie był zbyt przylegający. Rozwiązaniem bardziej odpowiednim dla szczupłych osób chcących zaznaczyć wcięcie w talii będzie slim fit. Wśród koszul dedykowanych luźnym, codziennym stylizacjom pojawiają się modele typu casual lub relaxed. Na co zwrócić uwagę, aby koszula była dobrze dopasowana?

Jak wybrać rozmiar męskiej koszuli?

Planując zakup koszuli warto najpierw przemyśleć, jaki fason będzie odpowiedni. Przymierzając się do dokonania wyboru warto też pamiętać o tym, w jakich sytuacjach ubranie będzie noszone i jaki efekt ma wywołać. Po przygotowaniu tych informacji warto zmierzyć swoje ciało. Potrzebnymi wymiarami mogą okazać się wzrost, obwód klatki piersiowej, obwód w talii, długość rąk i obwód szyi. Po dokonaniu tych pomiarów można zasugerować się proponowanymi przez producentów tabelami rozmiarów. Warto wiedzieć o tym, że wiele produktów z wysokiej jakości tkanin osiąga odpowiednią wielkość dopiero po trzecim praniu.

Wybierając rozmiar męskiej koszuli można zasugerować się wielkością posiadanych egzemplarzy. Wskazania te nie zawsze jednak będą pomocne, ponieważ poszczególne firmy mogą oznaczać wielkości w inny sposób. Kupując koszulę na wyjątkową okazję powinno się pamiętać o tym, żeby naprawdę dobrze się prezentowała. Ważna jest tutaj estetyka i samopoczucie noszącej jej osoby. Jeśli dany element odzieży wydaje się nie być do końca odpowiedni, warto przymierzyć też inne wielkości lub wypróbować odmienny fason. Dobrym pomysłem może być też uszycie koszuli na miarę. Kierując się powyższymi wskazówkami można w łatwy sposób dopasować koszulę do swoich potrzeb.